petek, 28. januar 2011

The King's Speech (2010)



V zgodovinski drami The King's Speech spoznamo angleškega kralja Jurija VI (v originalu znanega kot George VI.), očeta aktualne kraljice Elizabete II., ki po nepričakovanem bratovem odstopu zasede britanski prestol. Ker ima težave z jecljanjem, se za pomoč obrne na kontroverznega govornega terapevta Lionela, kljub čudaškim terapijam pa se med njima razvije pristno prijateljstvo. Toda začetek 2. svetovne vojne Georga postavi pred novo preizkušnjo, saj mora s svojim zgledom združiti in opogumiti Britance. (vir: Kolosej)

Kljub temu, da je bila vladavina kralja Jurija VI. precej burna, pa njegova življenjska zgodba, ne njegova osebnost nista pretirano vznemirljivi. Ko sem slišala, da so posneli film o njem, sem bila malce skeptična. Bala sem se, da bo dolgočasen. Moja pričakovanja pred ogledom so bila zato mešana, po ogledu pa lahko zatrdim, da je film vse prej kot dolgočasen. Prav nasprotno, je zelo zanimiv prikaz Jurijeve osebnosti. Medtem ko se spopada s svojo govorno napako, spremljamo reakcije ob pomembnih prelomnicah v njegovem življenju. Spoznamo ga kot človeka s strahovi in napakami, kar mi je zelo všeč.

Jurija po mojem menju več kot odlično upodobi Colin Firth. Obrazna mimika, gibanje, način govora in nenazadnje jecljanje so prepričljivi, Colin se prelevi v Jurija, postane on. Oskarjevska nominacija, ki jo je prejel, je povsem zaslužena.



Zvenečo igralsko zasedbo poleg Colina Firtha sestavljajo še Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Michael Gambon (prof. Dumbeldore iz Harrya Potterja), idr. Geoffrey Rush, ki upodablja Jurijevega terapevta in Helena Bonham Carter, ki upodablja Jurijevo ženo Elizabeto sta za svojo vlogo prejela nominaciji za oskarja. Po mojem mnenju se oba v svojih vlogah odlično odrežeta, vendar ju Colin s svojim odličnim nastopom kar nekako zasenči. Tudi ostali igralci, ki se pojavijo v filmu so se mi prav tako zdeli prepričljivi. Med njimi moram izpostaviti Timothya Spalla (Harry Potter), ki upodablja Winstona Churchilla. Churchill je bil edinstvena osebnost, ki jo je po mojem mnenju težko prepričljivo upodobiti in mislim, da Spallu to dokaj dobro uspe.


Všeč mi je, da se Jurijeva zgodba prepleta z aktualnim dogajanjem. Medtem ko se spopada s svojo govorno napako, iz njegovega zornega kota spremljamo ljubezensko zvezo njegovega brata in Wallis Simpson, zaradi katere Edward abdicira in prepusti krono mlajšemu bratu. Sočasno na predvečer druge svetovne vojne spremljamo zaskrbljenost politikov zaradi Hitlerjevega vzpona na oblast. Všeč sta mi bili tudi kostumografija in scenografija, ki pripomoreta k avtentičnosti filma.

Če zaključim, meni je bil film zelo všeč, res pa je, da me ni vsrkal vase kot so me nekateri drugi filmi. Ocenila bi ga kot enega tistih filmov, za ogled katerega moraš biti v pravem razploženju. Jaz sem bila, poleg tega mi je zgodovinska tematika že tako ali tako zelo pri srcu, zato ga lahko le pohvalim.

Ni komentarjev:

Objavite komentar